Historia klubu

UKS MDK NR 1 HETMAN BYDGOSZCZ

Ponad 42-letnia tradycja.

W 1981 roku powstała w MDK nr 1 pracownia szachowa. W ramach jej działalności odbywają się do dziś szkolne, miejskie, wojewódzkie, ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje szachowe, a dobra kadra instruktorsko-trenerska zapewnia jej liczące się miejsce w gronie placówek wychowania pozaszkolnego, które kształcą szachową młodzież i dzieci nie tylko w Bydgoszczy. To właśnie tu wspaniałymi nauczycielami szachów byli, m.in. pan Julian Gralka i Waldemar Jagodziński, a najbardziej utytułowanymi zawodnikami mm Robert Ciemniak i m Zbigniew Robak. Zresztą obaj mistrzowie są nadal zawodnikami naszego klubu.

Szachiści-dzieci, młodzicy, juniorzy i seniorzy UKS MDK 1 HETMAN z powodzeniem startują w rozgrywkach Mistrzostw Polski i Województwa, rozgrywkach DMP I LIGI SENIORÓW oraz w turniejach w całej Polsce. Do dziś sekcja szachowa może poszczycić się dużą ilością młodych adeptów królewskiej gry, którzy chętnie uczestniczą w zajęciach metodycznej nauki gry w szachy. Klub współpracuje w tym względzie również ze szkołami i przedszkolami na osiedlach Kapuściska i Wyżyny, prowadząc w tych placówkach lekcje szachów, zgodnie z wytycznymi programu EDUKACJA przez SZACHY w SZKOLE.

W klubie pozostało dużo jego wychowanków, dzisiaj seniorów. W Centralnym Rejestrze PZSzach na listach jest 237 graczy, w tym zawodnicy z tytułami międzynarodowymi, a naszym liderem jest wielokrotny mistrz świata w rozwiązywaniu zadań szachowych (solving) mm Piotr Murdzia, który prowadzi zajęcia szkoleniowe dla starszych juniorów.

Możemy się poszczycić organizacją wielu turniejów, z których największy zasięg, rangę i tradycję mają:
Turniej Szachowy Juniorów „FERIE z SZACHAMI” (w 2023 roku rozegrany po raz 40.)
Turniej Szachowy TALENTY (w 2023 roku rozegrany po raz 22.)
Konkurs Rozwiązywania Zadań Szachowych DAJ MATA (w tym roku po raz 14.)
Drużynowe Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Średnich ( w tym roku po raz 20)
Drużynowe Mistrzostwa Bydgoszczy Przedszkoli (w roku 2023 po raz 10.)

Zarząd UKS MDK-1 HETMAN BYDGOSZCZ na kadencję 2024-2028:

Mariusz STOPPEL (Prezes)
Zbigniew ROBAK (Sekretarz)
Piotr SKOWROŃSKI (członek Zarządu)
KOMISJA REWIZYJNA:
Paweł KULCZYK (Przewodniczący)
Patryk MIZIUŁA (Sekretarz)
Mateusz BRZEZIŃSKI (członek Komisji)
Kontakt z Zarządem klubu

Napisz wiadomość